תמלידים כותבים במחברות

האם לכתב היד יש השפעה על הציון?

התלמידים התרגלו למקלדות במקום עטים, ומורי בריטניה מודים: הם מתקשים כל-כך לכתוב, שלא נשאר להם זמן לחשוב.

הטכנולוגיה והמחשבים שיפרו שלל יכולות של האדם: הם חשפו אותנו למידע רב יותר, לימדו אותנו דבר או שניים על חלוקת קשב, ובמידה רבה שינו גם את יכולותינו לקרוא טקסטים קצרים במהירות. אבל ככל שעוברות השנים אנחנו הולכים ומגלים כיצד הם גורמים לנו לאבד מיומנויות אחרות.

העיתון הבריטי “דיילי טלגרף” דיווח בשנת 2014 כי במחקר שבו השתתפו 2,000 מורים ותלמידים בבריטניה התברר כי הירידה באיכות כתב היד של התלמידים, שהתרגלו להביע את רעיונותיהם באמצעות לחיצה על מקשי המקלדת, פוגעת משמעותית ביכולתם לבטא את עצמם ואף לזכות בציונים שלהם הם ראויים.

לפי העיתון הבריטי, 61% מהמורים מאמינים שבחמש השנים האחרונות חלה הידרדרות באיכות כתב היד של התלמידים, ו-64% מהמורים הודו שכתב יד בעייתי מאלץ אותם לתת לתלמידים ציון נמוך יותר מזה שאולי היו זכאים לו.
בתשובות של תלמידים במבחנים או בעבודות נתקלו יותר משליש מהמורים ב”אמוטיקונים” – ביטויי “סמיילי” המקובלים יותר בשפת ה-SMS והאינטרנט. עוד עולה מהמחקר כי תלמידים רבים סובלים משלפוחיות ומידיים כואבות אחרי שנאלצו לכתב זמן רב, כיוון שידם אינה רגילה לכך.

בבריטניה הדבר מעורר דאגה, משום שלכתב יד לקוי יש השפעה ישירה על הפגנת כישורים במבחנים. ב”טלגרף” מציינים שלפי מחקרים קודמים, תלמידים הנאלצים להשקיע מאמץ רב כדי לכתוב את המילים על הדף נאלצים להקדיש פעילות מוחית גדולה
יותר לפעולה הטכנית של כתיבת המילים, והדבר מפריע להם לייצר רעיונות, לשים לב לאוצר המילים או לתכנן את מהלכיהם הרעיוניים.

צריכים לסכם שיעור? עט או עפרון יעזרו לכם יותר ממקלדת

שורה של מרצים החלו לאסור לאחרונה על כניסת מחשבים ניידים לשיעורים שלהם. במקור הדבר נבע מחשש להסחת דעת כתוצאה מיישומים נוספים במחשב כגון רשתות חברתיות, אך בעקבות זאת בוצעו מספר מחקרים המעידים על היתרון של סיכום שיעור בכתב יד ולא בהקלדה.

על פי המחקרים, אלו שמקלידים סיכומי שיעור, למעשה מתמללים את השיעור ולכן לא מפעילים שום חשיבה לגביו. אלו שמסכמים בכתב יד לעומת זאת, לא יכולים לעמוד בקצב הדיבור של המרצה ולכן מחויבים לבצע סינון וזיקוק של החומר ולרשום לעצמם רק את מה שחשוב.

המחקר שהשווה בין 2 הקבוצות הראה שהבנת התפיסות המרכזיות של ההרצאה היתה חזקה יותר בקרב המסכמים בכתב יד, זאת אפילו דקות לאחר ההרצאה. בדיקת הזיכרון של כל העובדות שנאמרו בהרצאה, שבוע לאחריה, הראו שוב יתרון ברור לאלו שסיכומו בכתב יד. המתמללים במקלדת אולי מספיקים לכתוב הכל, אבל לא בטוח שהם מקשיבים למה שנאמר בכיתה.